This is a print preview of Recipe Cost Information for "Homemade "Rice A Roni" Style Pilaf".
Click here
to print
или вернитесь к рецепту
Homemade "Rice A Roni" Style Pilaf - Recipe Cost
.
Homemade "Rice A Roni" Style Pilaf - Recipe Cost Information
by Global Cookbook
Ingredients
Per Serving Qty
Common Price
Price per Serving
2/3 c. long-grain rice raw
1 tablespoon
$4.19 per 80 ounces
$0.04
1/3 c. vermicelli broken up
2 2/3 teaspoons
$1.25 per pound
$0.04
1/2 Tbsp. butter
1/4 teaspoon
$3.99 per 16 ounces
$0.01
2 c. College Inn 99% Fat Free Chicken Broth or possibly Swanson
1/3 cup
$2.00 per 32 ounces
$0.17
2/3 tsp onion pwdr
1/8 teaspoon
$3.39 per 2 5/8 ounces
$0.01
1/4 tsp garlic pwdr
0.04 teaspoon
$2.99 per 3 ounces
$0.00
1/8 tsp dry thyme
0.02 teaspoon
$1.97 per 2 ounces
$0.00
Total per Serving
$0.27
Total Recipe
$1.61